Hristos - Doctorul și puterea vindecătoare a credinței

3 Aprilie 2024

În data de 24.03.2024 s-au desfășurat următoarele două cateheze:

• Prima s-a desfășurat la biserică, după Sfânta Liturghie, la ora 11.30, fiind susținută de părintele paroh Figher Ionuț - Alexandru și dna. înv. Simota Fulguța, cu titlul: „Hristos – Doctorul și puterea vindecătoare a credinței”.

Cateheza a pus accentul pe importanța înțelegerii învățăturii ortodoxe despre boală. Domnul Hristos este Doctorul Suprem, al sufletelor și al trupurilor. Totodată titlul scoate în evidență și relația care trebuie să existe între un medic și Hristos Domnul în tratarea celui bolnav – de împreună lucrare.

Cateheza a fost întregită de mărturii ale celor care s-au vindecat prin știința medicală, dar și prin credință. La eveniment a participat și doamna doctor Laura – Cornelia Giurgi. Doamna doctor și-a susținut alocuțiunea în trei direcții:

1. Ca medic de familie, cu experiență de peste 25 de ani;
  2. Ca persoană care are în grijă un bolnav imobilizat la pat – pe mama dumneaei;
  3. Ca persoană care s-a vindecat prin împreună-lucrarea – știință medicală și credință.

Evenimentul a fost unul plin de trăire, emoționant, mulți din cei prezenți fiind cu ochii în lacrimi, mărturisind că nu au mai participat la astfel de activități.

• A urmat la ora 14.30 cealaltă cateheză, susținută de dl. prof. de religie Vasiliu Iulian-Cătălin, la Școală, cu titlul „Rugăciunea – mijloc de vindecare”.

În prezența copiilor, dar și a invitaților (părintele, dna. dr. Laura Giurgi și a domnilor învățători) domnul profesor a evidențiat importanța rugăciunii în viața fiecăruia dintre noi, ca mijloc de dobândire a harului dumnezeiesc și a păcii.

Rugăciunea este sănătatea sufletului, dar și a trupului.

Activitățile din această zi s-au încheiat cu vizita copiilor, a dnei. Doctor și a părintelui la bolnavii din parohie. Li s-a oferit un pachet cu alimente, un cuvânt de încurajare, un consult din partea dnei. Doctor însoțit de o recomandare și o rugăciune de sănătate și binecuvântare din partea părintelui.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!